Connect with us

Kidscreen Awards: PBS, Nick and DreamWorks TV Win Big

Kidscreen Summit Awards

Television

North America

Kidscreen Awards: PBS, Nick and DreamWorks TV Win Big

SpongeBob SquarePants, The Adventures of Rocky and Bullwinkle and The Dragon Prince were some of the big animated winners at this week’s Kidscreen Summit Awards. Hosted by actor actor/comedian Craig Lauzon, the event celebrated the best work in children’s television and digital media from around the world. Here are the winners in the major categories:

Best New Series
Esme & Roy
Nelvana, Sesame Workshop

Best Animated Series
Hey Duggee 
Studio AKA

Best Non-Animated or Mixed Series
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

Best One-Off, Special or TV Movie
The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special 
Sesame Workshop

Best in Class 
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best New Series

The Adventures of Rocky and Bullwinkle 
DreamWorks Animation Television

Best Animated Series
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Non-Animated or Mixed Series
Odd Squad 
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment

Best One-Off, Special or TV Movie
SpongeBob SquarePants “The Legend of Boo-Kini Bottom” 
Nickelodeon Animation Studio, Screen Novelties

Best in Class
Odd Squad 
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY

Best New Series
The Bureau of Magical Things 
Jonathan M. Shiff Productions

Best Animated Series 
The Dragon Prince 
Wonderstorm, Bardel Entertainment, MWM/Netflix

Best Non-Animated or Mixed Series 
ZombieLars 

Tordenfilm, NRK Super

Best One-Off, Special or TV Movie 
Bob’s Burgers “The Bleakening” 
20th Century Fox, Bento Box Entertainment

Best in Class 
The Dragon Prince 
Wonderstorm, Bardel Entertainment, MWM/Netflix

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Animation
Next Gen 
Baozou, Tangent Animation/Netflix

Best Acting 
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

Best Writing
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Directing
True: Wonderful Wishes 
Guru Studio, Friends With You, Home Plate Entertainment, i am OTHER

Best Design
Next Gen

Baozou, Tangent Animation/Netflix
Trollhunters 
DreamWorks Animation Television

Best Voice Talent 
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Music 
Elena of Avalor 
Disney Television Animation

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year
PBS KIDS

Best Programming Block 
Nat Geo Kids

Best On-Air Host or Hosting Team 
Gary the Unicorn, Mr. Orlando—CBC Kids 
CBC

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY

Best Learning App—Branded
Hey Duggee: The Counting Badge 
BBC Studios, Scary Beasties, Studio AKA

Best Learning App—Original 
MarcoPolo World School 
MarcoPolo World School

Best Game App—Branded 
PBS KIDS Games App 
PBS KIDS

Best Game App—Original 
Hopster Coding Safari 
Hopster

Best Streaming Video Platform 
Hopster

Best Web/App Series—Branded 
Canticos 
Encantos, Nickelodeon

Best Web/App Series—Original 
Daisy & The Gumboot Kids 
Imagine Create Media

Best Website
pbskids.org
PBS KIDS
CBC Kids Olympics
CBC Kids
Odd Squad
Sinking Ship Entertainment, Fred Rogers Productions, PBS KIDS

Comments

More in Television

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top
Advertisement