Connect with us

YMA Announces Awards of Excellence Nominees

Snoopy in Space, Dorg Van Dango, The Last Kids on Earth, Molly of Denali
Snoopy in Space, Dorg Van Dango, The Last Kids on Earth, Molly of Denali

Festivals and Events

North America

YMA Announces Awards of Excellence Nominees

Canada’s Youth Media Alliance (YMA) announced the nominees for their Awards of Excellence. The winners will be revealed during the virtual gala to be held on May 26, streamed live from Toronto.

On gala night, YMA will also be presenting the Outstanding Achievement Award to Michelle Melanson Cuperus and the Emerging Talent Award to Rennata and Georgina López of Lopii Production

The online event will be free to attend this year. Registration and attendance details will be available soon on the org’s website: www.ymamj.org/en.

Based on the YMA’s Statement of Quality, jury members have selected the following nominees in categories including animation, game and new media productions:

Best Program, Animation (Preschool 3-5)

  • Hero Elementary “Monster Hunters / Soapy Situation” – produced by Portfolio Entertainment Inc. and Twin Cities PBS; aired on TVOkids and PBS
  • 16 Hudson “The Great Race” – produced by Big Bad Boo Studios Inc.; aired on TVOkids, Knowledge Kids and CBC-Radio Canada
  • StarBeam “Snacktime for Stewart” – produced by Kickstart Entertainment; streamed on Netflix
  • Xavier Riddle and the Secret Museum “I Am Harriet Tubman” – produced by 9 Story Media Group and Brown Bag Films; aired on PBS Kids
  • Esme & Roy “To Cupcake With Love/A True Monsterpiece” – produced by Nelvana Limited and Sesame Workshop; aired on Treehouse

Best Program, Animation (Ages 6-9 and 9+)

  • Snoopy in Space “Mission 10” – produced by WildBrain; aired on Apple TV+
  • Dorg Van Dango “Dorg Rewinds / Dorg and the Last Supperman” – produced by WildBrain and Cartoon Saloon; aired on Family Channel
  • The Last Kids on Earth “June Gloom” – produced by Atomic Cartoons; streamed on Netflix
  • Molly of Denali “Molly and the Great One” – produced by Atomic Cartoons and WGBH; aired on PBS and CBC

Best Program, Short Form Content (Preschool 3-5)

  • ABC Singsong “Letter A, Letter B, Letter C, Letter D, Letter E, Letter F, Letter G, Letter H, Letter I, Letter J, Letter K” – produced by Goddard/Brown; streamed on TVOkids.com
  • 6 Seis Cumbia for Sesame Street – produced by Lopii Productions; aired on Treehouse TV, PBS Kids and HBO Max
  • The Gumboot Kids “A Valentine’s Day Poem” – produced by Imagine Create Media; streamed on www.gumbootkids.com
  • STUDIO K “Staying Home Staying Healthy” – produced by CBC Kids; streamed on YouTube

Best Program, Short Form (Ages 9+)

  • STEAM Stars “Astronaut Dr. Jenni Sidey-Gibbons meets the STEAM Sisters” – produced by Shaftesbury; streamed on the Shaftesbury Kids YouTube Channel
  • Denis and Me “Lemonade Stand-Off” – produced by Headspinner Productions Inc.; streamed on www.denisandme.com
  • The Solutioneers “Numbers” – produced by Shaftesbury; streamed on Shaftesbury Kids YouTube Channel
  • Miskatonic Teaser – produced by Arcana Studio; streamed on Vimeo

Best Gaming or Interactive Experiences

  • Xavier Riddle and the Secret Museum – Story Creator – produced by 9 Story Media Group, Brown Bag Films and Relish Interactive; available on pbskids.org
  • CBC Kids News – produced by CBC Kids; available on www.cbckidsnews.ca
  • Louis Says III Interactive Appisode – produced by Landslide Entertainment and MBC; available on iTunes
Comments

More in Festivals and Events

Newsletter



Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top
// chamara 18.07.2021 plugins/magic-liquidizer-responsive-table/magic-liquidizer-responsive-table.php