Connect with us

BAFTA Children’s Awards: ‘Spider-Verse’ Wins Animated Feature Prize

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Festivals and Events

Europe

BAFTA Children’s Awards: ‘Spider-Verse’ Wins Animated Feature Prize

The British Academy Children’s Awards were held at London’s The Brewery on Sunday, December 1, crowning many worthy animated winners. Determined by BAFTA, the Awards celebrate the very best in children’s media from TV series to feature films, presenters and performers.

A select list of winners follows. A full list of the nominees and winners is available on the BAFTA website.

FEATURE FILM
HORRIBLE HISTORIES: THE MOVIE – ROTTEN ROMANS Will Clarke, Caroline Norris, Dominic Brigstocke – Altitude Film Entertainment, Citrus Films/Altitude Film Distribution
MARY POPPINS RETURNS Rob Marshall, John DeLuca, Marc Platt – Walt Disney Pictures/Walt Disney Studios Motion Pictures
TOY STORY 4 Josh Cooley, Jonas Rivera, Mark Nielsen – Pixar Animation Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures
Winner: SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord – Sony Pictures Animation/Sony Pictures Releasing UK

ANIMATION
THE AMAZING WORLD OF GUMBALL Ben Bocquelet, Mic Graves, Sarah Fell – Great Marlborough Productions/Cartoon Network
DANGER MOUSE Aidan McAteer, Tim Searle, Chapman Maddox – Co-produced by BBC Children’s In-House Productions and Boat Rocker Media/CBBC
THE DEMON’S HEAD Production Team – CTVC/TrueTube
Winner: HILDA Luke Pearson, Stephanie Simpson, Kurt Mueller – Silvergate Media/Netflix

INTERNATIONAL ANIMATION
APPLE & ONION George Gendi, Brent Tanner, Benton Connor – Cartoon Network Studios/Cartoon Network
DOC MCSTUFFINS Dan Nosella, Michael Stern, Chris Nee – Brown Bag Films/Disney Junior
SPONGEBOB SQUAREPANTS Stephen Hillenburg, Vincent Waller, Marc Ceccarelli – Nickelodeon Animation Studio/Nicktoons
Winner: TEEN TITANS GO! Production Team – Warner Bros./Cartoon Network

PRE-SCHOOL – ANIMATION
DIGBY DRAGON Adam Shaw, Chris Drew, Jen Upton – Blue Zoo Productions/Channel 5
FLOOGALS Production Team – Nevision/Channel 5
HEY DUGGEE Grant Orchard, Sander Jones, Janine Voong – Studio AKA/CBeebies
Winner: NUMBERBLOCKS Joe Elliot, Simon Taylor, Ben Lee-Delisle – Blue Zoo for Alphablocks/CBeebies

SHORT FORM
CBEEBIES BEDTIME STORIES Production Team – BBC Children’s/CBeebies
LABUNTINA Valentina Ventimiglia, Naomi Jones, Lorenzo Castellarin – Labuntina/Sky Kids
A WHALE’S TALE Production Team – Cartoon Network/Blue Zoo/BBC Children’s/Sky Kids
Winner: TEE AND MO: HELP OUR LITTLE WORLD Dominic Minns, Nathaniel Cooper, Ellie Wyatt – Plug-in Media/CBeebies

WRITER
CIARAN MURTAGH, ANDREW BARNETT JONES Danger Mouse – CBBC
WRITING TEAM Horrible Histories – CBBC
MARK BAKER, NEVILLE ASTLEY, PHIL HALL Peppa Pig – Channel 5
Winner: WRITING TEAM The Amazing World of Gumball – Cartoon Network

GAME
CHIMPARTY Development Team – NapNok Games/ Sony Interactive Entertainment Europe
LEGO DC SUPER-VILLAINS Stephen Sharples, David Hoye, Matt Ellison – TT Games/WB Games
OVERCOOKED 2 Development Team – Ghost Town Games/Team17
Winner: ASTRO BOT RESCUE MISSION Development Team – SIE Japan Studio/Sony Interactive Entertainment Europe

CHANNEL
CBBC
HOPSTER
TRUETUBE
Winner: CBEEBIES

Teen Titans Go

Teen Titans Go

Tee and Mo

Tee and Mo

Numbrblocks

Numbrblocks

Hilda

Hilda

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top
Advertisement