Grover, Ron & Shaun Vie for British Animation Awards

The finalists were announced today for the prestigious British Animation Awards 2022. Rewarding the very best in British animation across a variety of categories, the British Animation Awards (BAAs) – now in their 26th year – attract the great and the good from across the industry to this biennial celebration of their craft.

This year’s main ceremony is being held at London’s BFI Southbank on March 10, with four satellite live events happening in Stirling, Salford, Cardiff and Bristol for the first time. Presented by comedian Miles Jupp and headline sponsored by Hanna-Barbera Studios Europe, the awards will unveil the latest names to join the list of illustrious winners from past years which includes Nick Park, Joanna Quinn, Tim Burton, Martin Freeman, Simon Tofield and Gorillaz.

Competing for honors in the Best Long Form category are: Aardman Animations’ Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas in which our titular wooly hero mounts a daring rescue mission to save Timmy the Lamb from the local Christmas market; Sesame Street’s The Monster at the End of the Story, an animated adaptation of The Monster at the End of This Book starring Grover, Elmo and Cookie Monster; and Locksmith Animation’s debut feature Ron’s Gone Wrong, an animated science fiction comedy about an awkward 11-year old and his walking, talking digitally-connected ‘device’.

This year introduces two new categories to the BAAs: the Cutting Edge Award and the Wildcard Award. Introduced in 2020, the Lamb Award will return to recognize another rising star in animation/VFX production, with candidates nominated by an established studio. Three additional award categories will be announced on the night of the ceremony.

While the bulk of the awards are decided by a panel of industry experts, the two BAA Audience Awards – for Best Short Film and Best Music Video – are voted for by audiences viewing online and there is a special Children’s Choice category voted for by pupils at Cadoxton Primary School, Barry, South Wales.

“After a particularly tough couple of years the animation scene in the UK remains thriving and productive. To see such a quantity of excellent work submitted to the BAAs is evidence of the dedication and creative ingenuity in all who work in animation,” said BAA Director Helen Brunsdon and Producer Kieran Argo. “More than ever in 2022, the British Animation Awards wish to bring the wonderful community together in London to celebrate the wonderful achievements over the last two years.”

The nominees are:

Best Long Form

Sesame Street’s: The Monster at The End of the Story – Dir: Mark Taylor

Ron’s Gone Wrong – Dir: Jean- Philippe Vine, Sarah Smith, Octavio E. Rodriguez (Co-Director)

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas – Dir: Steve Cox

 

Best Voice Performance

Taika Waititi and Ricky Gervais – Save Ralph

Menna Trussler – ‘Beryl’ in Affairs of the Art

Ben Whishaw – ‘Paddington’ in The Adventures of Paddington

Bella Ramsey – ‘Hilda’ in Hilda “The Fifty Year Night”

Bel Powley- ‘Little My’ in Moominvalley

 

Best Children’s Series

The Brilliant World of Tom Gates – Dir: George Sawyer

Milo – Dir: Chris Capstick

Hilda “The Deerfox” – Dir: Andy Coyle

 

Best Children’s Preschool

The Adventures of Paddington – Dir: Adam Shaw, Chris Drew

Hey Duggee – Dir: Grant Orchard, Sander Jones

Circle Square – Dir: Greg Mcleod

Milo – Dir: Chris Capstick

Pip & Posy – Dir: Matt Tea

 

Best Animation in a Commercial

The Girl Who Built a Rocket – Dir: Neeraja Rj

Breath of Nature – Dir: Peter Szewczyk

Save Ralph – Dir: Spencer Susser

MotoGP Returns – Dir: Anton Alfimenko

 

Best Music Video

Rocket Freudental “Der Stuhlkreis” – Dir: Ged Haney

Mama Jerk and the Ladyfingers “Mountain” – Dir: Harrison Fleming

Foo Fighters “Chasing Birds” – Dir: Emlyn Davies, Josh Hicks

Christy Moore “The Voyage” – Dir: Jessica Patterson

Jamie Cullum “Age of Anxiety” – Dir: Neil Pymer

 

Writers Award

Circle Square “Pizza Mystery” – Myles McLeod

Affairs of the Art – Les Mills

Ron’s Gone Wrong – Peter Baynham and Sarah Smith

The Rubbish World of Dave Spud “Twinfestation” – Madeleine Brettingham

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas – Mark Burton and Giles Pilbrow

 

Best Post Graduate Film

O Black Hole! – Renee Zhan – National Film & Television School

Eating in the Dark – Inari Sirola – Royal College of Art

Other Half – Lina Kalcheva – National Film & Television School

 

Best Short Film

FlattenTheCurve#1 – Dir: Studio Desk, Kathrin Steinbacher, Emily Downe

Meow or Never – Dir: Neeraja Raj

Save Ralph – Dir: Spencer Susser

Black Slide – Dir: Uri Lotan

Affairs of the Art – Dir: Joanna Quinn

 

Best Original Music

Sol – Dir: Gráinne McGuinness

I Am Odd – Dir: Rory Russell

Robin Robin – Dir: Dan Ojari, Mikey Please

Edgar’s Christmas – Dir: Kyra Buscho, Constantin Paeplow

Love Monster – Dir: Rufus Blacklock

 

Best Social Good

Typically – Dir: Anna Ginsburg, Caitlin McCarthy

Diabetes Symptoms – Dir: Angie Phillips, Phoebe Halstead

Up River: A Shadventure on the River Severn – Dir: Tom Stubbs

You Being You – Dir: Kong Studio

Sinking Feeling – Dir: Mark Spokes

 

Best Under-Graduate

To Be a Goat – Dir: Milda Karguadaite – University of Creative Arts in Farnham

True Colours – Dir: Hanna Lea Wyttenbach – Arts University Bournemouth

Case Closed – Dir: Lucy Gatenby – Falmouth University School of Film and Television

@Scroll Alice – Dir: Céline Ufenast – University of Creative Arts in Farnham

Suburb – Dir: Miles Jezuita – Arts University Bournemouth

 

Best Use of Sound

Elliot from Earth “Wednesday pt. 2” – Dir: Mic Graves, Tony Hull, Rhys Byfield, Mikey Please

Hilda “The Deerfox” – Dir: Andy Coyle

The Rubbish World of Dave Spud “Burning Wheels” – Dir: Ed Foster

Zog and the Flying Doctors – Dir: Sean Mullen

Pip & Posy “Swapsies” – Dir: Matt Tea

 

Best Design

Ron’s Gone Wrong – Dir: Jean- Philippe Vine, Sarah Smith, Octavio E Rodriguez (Co-Director)

Jingle Jangle: A Christmas Journey – Dir: Ian Spendloff

Raised By Wolves – Dir: Steve Small

Circle Square “Jungle House” – Greg McLeod

 

Best Factual

Save Ralph – Dir: Spencer Susser

Timeline – Dir: Osbert Parker

 

Lamb Award

Sanna Räsänen – Art Director and Puppet Maker- Nominated by One6th

Teifi Cadwallader – Animator – Nominated by Cloth Cat

Lisa-Mae Evans – Mid Look Development Artist Nominated by Blue Zoo Animation

Emilie Brown – Lead Props Modeller – Nominated by Blue-Zoo Animation

Hodan Abdi – Production Co-ordinator – Nominated by Illuminated Films

 

Cutting Edge

Save Ralph – Dir: Spencer Susser

Sub-Surface – Dir: Alex Robinson

Dead Pixels S2 – Dir: Jamie Jay Johnson

 

Wildcard (Awarded to animations of any duration deemed ‘extraordinary’)

Timeline – Dir: Osbert Parker

Boris Johnson Eats a Pot Noodle in the Bath – Dir: Ross Butter

Strange – Dir: Cameron Carr

Squib “When All of This Is Over” – Dir: Baz Sells

Hench Girl Summer – Dir: Beatriz Antunes

 

Best Immersive Animation

Peace of Mind – Dir: Ben Steer

The Beast – Dir: Grant Berry & Dane Winn

Madrid Noir – Dir: James A. Castillo

 

britishanimationawards.com

 

 

ADVERTISEMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

ADVERTISEMENT

NEWSLETTER


Get the DAILY SCOOP on what's going
on in the ANIMATION INDUSTRY

DAILY NEWSLETTER

Most Popular

CONTEST

Win the 'Mad God' SteelBook

enter for your chance to win
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

FEATURED TRAILERS

ADVERTISEMENT

ANIMATION MAGAZINE

    Print or Digital - Subscribe!
Already a subscriber? Access your digital edition