Game Developer’s Choice Noms Announced

The International Game Developers Association (IGDA) today announced nominees for the 4th annual Game Developers Choice Awards. Recipients will be recognized in eight award categories including Game of the Year, Rookie Studio of the Year and Excellence in Visual Arts at the Game Developers Conference (GDC). The awards ceremony will take place in the Civic Auditorium in San Jose on Wednesday, March 24.

“The industry has seen an exceptional year from developers. We are proud to honor those who have dedicated their careers to making innovative games,” says IGDA program director Jason Della Rocca. “This award is a tremendous honor as nominees have been selected by their peers.”

Nominations were free of charge and open to all professional game developers, regardless of membership or affiliation, ensuring that the nominees reflect the international development community’s opinions. In addition, honors will be bestowed for the Lifetime Achievement, First Penguin, Community Contribution and Innovation Spotlight categories.

The nominees are:

Game of the Year<

Beyond Good & Evil (Ubisoft Pictures)

Call Of Duty (Infinity Ward)

Prince Of Persia: The Sands Of Time (Ubisoft Montreal)

The Legend Of Zelda: The Wind Waker (Nintendo EAD)

Original Game Character of the Year

Glitch from Metal Arms: Glitch In The System

HK-47 from Star Wars: Knights Of The Old Republic

Jade from Beyond Good & Evil

Joe from Viewtiful Joe

Vince from Voodoo Vince

Rookie Studio of the Year

Big Huge Games for Rise Of Nations

eGenesis for A Tale In The Desert

Infinity Ward for Call Of Duty

S2 Games LLC for Savage: The Battle For Newerth

Swingin’ Ape Studios for Metal Arms: Glitch In The System

Excellence in Audio

Chuck Russom for sound effects in Call Of Duty

Koji Igarashi and Ms. Michiru Yamane for composition in castlevania: lament of innocence

David Henry and Stan LePard for composition in Crimson Skies: High Road To Revenge

Laurent Betbeder, Paul Gorman, Howard Shore, Charles Stockley and Don Veca for composition in The Lord Of The Rings: Return Of The King

Christopher L. Clanin and Tim Larkin for sound design in Uru: Ages Beyond Myst

Excellence in Game Design

Michel Ancel, Jacques Exertier, Frédéric Houde and Sébastien Morin for Beyond Good & Evil

David Chateauneuf, Patrice Desilets, Jordan Mechner and team for Prince Of Persia: The Sands Of Time

The Ratchet & Clank: Going Commando team

Casey Hudson, James Ohlen and team for Star Wars: Knights Of The Old Republic

Goro Abe, Hirofumi Matsuoka, Kazuyoshi Ohsawa and Ko Takeuchi Warioware Inc.: Mega Microgame$

Excellence in Programming

Jak II team

Kim Salo, Markus Stein and Olli Tervo for physics programming in Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Dominic Couture, Feng Quan Wang and team for graphics programming in Prince Of Persia: The Sands Of Time

David Worswick for network programming in Project Gotham Racing 2 Mike Rayner, Jon Spencer and team for SSX 3

Excellence in Visual Arts

Mickael Labat, Raphael Lacoste, Celine Tellier and team for art direction in Prince Of Persia: The Sands Of Time

Akira Yamaoka for art direction in Silent Hill 3

Masanao Arimoto, Yoshiki Haruhana and Satoru Takizawa for art direction in The Legend Of Zelda: The Wind Waker

Eric Kohler and team for art direction in Tron 2.0

Atsushi Inaba, Hideki Kamiya and team for art direction in Viewtiful Joe

Excellence in Writing

Michel Ancel and Jacques Exertier for Beyond Good & Evil

Charles Cecil, Steve Ince, Neil Richards and Tony Warriner for Broken Sword: The Sleeping Dragon

Sheldon Pacotti and Sarah Paetsch for Deus Ex: Invisible War

Takehiro Izushi for Fire Emblem

David Gaider, Drew Karpyshyn, Luke Kristjanson and Peter Thomas for Star Wars: Knights Of The Old Republic