Zeke’s Pad Top Toon at Elan Awards

TV series Zeke’s Pad took home top animation prizes at the third annual Elan Awards, which honor achievements in video games, animation and visual effects.

Tom Kenny, who hosted the awards ceremony in Vancouver, Canada, also was honored with an award for best voice over performance for his work on SpongeBob SquarePants, while Disney/Pixar’s WALL’E won the best animated feature honor.

The full list of winners follows.

ANIMATION AWARDS

Best Feature Length Animated Production

WALL’E

Disney / Pixar

Best Animated Television Production

Zeke’s Pad

My Pad Prod’s / Avrill Stark Entertainment; Bardel Entertainment Inc. / Flying Bark Productions

Delna Bhesania, Producer; Liz Scully, Producer; Leonard Terhoch, Producer; Avrill Stark, Producer



Best Animated Short Subject

World of Warcraft: Wrath of the Lich King (intro cinematic)

Blizzard Entertainment

Jeff Chamberlain, Director; Phillip Hillenbrand, Producer



Best Director for an Animated Production

Wapos Bay: The Series

Wapos Bay Studio National Film Board of Canada

Dennis Jackson,Director; Melanie Jackson, Director; Cam Lizotte, Director



Best Voice Over in an Animated Production (All genres)

Tom Kenny

Nickelodeon’s SpongeBob SquarePants

Best Character Animation

Toot & Puddle

Mercury Filmworks / National Geographic Kids Entertainment

Graham MacDonald, Animation Director; Emma Gignac, Animation Director; Kim Buck, Animation Supervisor; Justin Sels, Animation Supervisor



Best Art Direction

Zeke’s Pad

My Pad Prod’s / Avrill Stark Entertainment; Bardel Entertainment Inc. / Flying Bark Productions

Zoe Evamy, Senior Art Director; Patricia Atchison, Art Director

STUDENT AWARDS

Best Student Video Game

Deguiyu

Bryant DJ Davey, Xbox Director; Su Yon Sohn, Web Presence Director; Liam Kelly, Support
Masters of Digital Media, Centre for Digital Media, Vancouver BC.



Best Student Animated Production

Snared

Shane Plante, Algonquin College Animation Program, Ottawa ON



Best Visual Effects in a Student Project

Space Bar

George Kyparissous, Lost Boys Learning, Comox BC

VISUAL EFFECTS

Best Visual Effects in a Visual Effect Driven Feature Film

The Embassy VFX, Inc. / Ironworks Prod’s; Marvel Studios / Paramount Pictures

Iron Man

The Embassy’s Winston Helgason, Visual Effects Supervisor; Charlie Bradbury, Visual Effects Producer; Stephen Pepper, Compositing Supervisor; Michael Blackbourn, CG Lead

Best Visual Effects in a Broadcast Series, Miniseries or MOW

Bartleby Co. and The Halcyon Co. in assoc. with Warner Bros. Televisions

Terminator – The Sarah Connor Chronicles

Jim Lima, VFX Supervisor; Steve Galich, SFX Coordinator



Best Visual Effects in an Independent/Short Film

Pix Ray VFX / Gloryous Production, 2.8 Pictures

Rock Garden: The Love Story

Andrew Szerszen, VFX Supervisor; Guy Gatenby, Lead Matte-Painter; Michael MacInnis, Lead Composer



Best Visual Effects Shot

Spin VFX / 20th Century Fox

Max Payne

Jeff Campbell, VFX Supervisor; Eric Doiron, Compositing Supervisor; Mark Schreiber, Lead Animator; Tim Sibley, Lead FX TD



Best Digital Environment

Spin VFX / 20th Century Fox

Max Payne

Jeff Campbell, VFX Supervisor; Eric Doiron, Compositing Supervisor; Mark Schreiber, Lead Animator; Tim Sibley, Lead FX TD 



Best Animated Character

MPC / Walt Disney and Walden Media

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

Greg Fisher, Animation Supervisor; Peta Bayley, Lead Animator; Julio del Rio Hernandez, Lead Animator; Tom Reed, Head of Rigging

VIDEO GAME AWARDS

Video Game of the Year 


Left 4 Dead

Valve

Best Console Game

Fallout 3

Bethesda Softworks

Todd Howard, Game Director; Emil Pagliarulo, Lead Designer & Writer; Gavin Carter, Lead Producer 



Best PC Game

Left 4 Dead

Valve

Best Casual/Arcade Game

Mystery Case Files: Return to Ravenhearst

Big Fish Games

Pat Wylie, Adrian Woods, Chris Campbell, Producer



Best Mobile/Handheld Game

Club Penguin: Elite Penguin Force

1st Playable Productios/Disney Interactive

Tobi Saulnier, Founder & CEO, 1st Playable Productions; Zhenelle Falk, Producer/ Designer; Andrew Carroll, Lead Programmer; Ian McConahey Stead, Lead Artist 



Best Sound in a Video Game Prod’n

Mike Larson, Audio Director; Steve Jablonsky, Composer; Jamey Scott, Sound Designer; Joey Kuras, Sound Designer

Epic Games, Microsoft

Gears of War 2

Best Art Direction

Istvan Pely, Lead Artist

Bethesda Softworks

Fallout 3 



Best Game Design

Gabe Newell

Valve

Left 4 Dead 



Outstanding Technical Innovation


Gabe Newell

Valve

Left 4 Dead