Nominees Revealed for Inaugural European Animation Awards

Ethel & Ernest
Ethel & Ernest

The short film, TV and feature film nominees for the first-ever European Animation Awards — dubbed the “Emiles” — have been revealed, displaying the variety of stories and artistic techniques of the modern continental industry. The inaugural awards will be presented in 16 categories.

For TV series, Cartoon Network’s The Amazing World of Gumball is a standout with four nominations. As for features, Ethel & Ernest, Long Way North, My Life as a Zucchini and The Red Turtle each received three nods.

Named in honor of animation pioneers Emile Cohl and Charles-Emile Reynaud, the first Emile Awards will take place in Lille, France on December 8, 2017 (tickets available now). Online voting for members is open through November 30.

Best Student Film
O Matko! (O Mother!) Director: Paulina Ziolkowska; Poland
Merlot Director: Marta Gennari & Giulia Martinelli; Italy
Pro Mamu (About a Mother) Director: Dana Velikovskaya; Russia

Best Animated Short Film
Chulyen, histoire de corbeau (Chulyen, a crow’s tale) Director: Cerise Lopez & Agnès Patron; France
Sredi chernyh voln (Among the black waves) Director: Ana Budanova; Russia
Min Börda (The Burden) Director: Niki Lindroth von Bahr; Sweden

Best Background & Character Design in an Animated Short Film
Manivald Director: Chintis Lundgren; Estonia, Croatia, Canada
Peripheria Director: David Coquard-Dassault; France
Rêve d’enfant (Child’s Dream) Director: Christophe Gérard; France

Best Commissioned Film
The Story of an Idea Director: FX Goby; United Kingdom
Otto “Time” Director: Marc Craste / Studio AKA; Germany
The Last Job on Earth Director: Moth Studio; United Kingdom

Best TV/Broadcast Production
Revolting Rhymes Director: Jakob Schuh & Jan Lachauer; United Kingdom
We’re Going on a Bear Hunt Director: Joanna Harrison, Robin Shaw; United Kingdom
The Amazing World of Gumball United Kingdom

Best Writing in a TV/Broadcast Production
The Amazing World of Gumball United Kingdom
Mon chevalier et moi (My Knight and Me) Director: Joeri Christiaen; France, Belgium
Flapacha, où es-tu? (Floopaloo, Where Are You?) Director: Jean Cayrol & Hugo Guitard; France

Best Storyboard in a TV/Broadcast Production
Revolting Rhymes Director: Jakob Schuh & Jan Lachauer; United Kingdom
The Amazing World of Gumball United Kingdom
Shaun the Sheep Director: Will Becher; United Kingdom

Best Character Animation in a TV/Broadcast Production
Revolting Rhymes Director: Jakob Schuh & Jan Lachauer; United Kingdom
We’re Going on a Bear Hunt Director: Joanna Harrison, Robin Shaw; United Kingdom
The Amazing World of Gumball United Kingdom

Best Background & Character Design in a TV/Broadcast Production
Hey Duggee Director: Grant Orchard; United Kingdom
Puffin Rock Director: Maurice Joyce; Ireland
Ernest and Celestine Director: Jean-Christophe Roger & Julien Chheng; France, Belgium, Luxembourg

Best Soundtrack in a TV/Broadcast Production
Mon chevalier et moi (My Knight and Me) Director: Joeri Christiaen; France, Belgium
Lastman Director: Jérémie Perrin; France
En sortant de l’école (Fresh Out of School) France

Best Feature Film
La Tortue Rouge (The Red Turtle) Director: Michael Dudok de Wit; France, Belgium
Le Grand Méchant Renard et autres contes (The Big Bad Fox and Other Tales) Director: Benjamin Renner & Patrick Imbert; France, Belgium
Ma vie de courgette (My Life as a Zucchini) Director: Claude Barras; Switzerland, France

Best Writing in a Feature Film Production
Ethel & Ernest Director: Roger Mainwood; United Kingdom
Louise en hiver (Louise by the Shore) Director: Jean-François Laguionie; France, Canada
Ma vie de courgette (My Life as a Zucchini) Director: Claude Barras; Switzerland, France

Best Storyboard in a Feature Film Production
Psiconautas, los niños olvidados (Birdboy, the Forgotten Children) Director: Pedro Rivero, Alberto Vázquez; Spain
Tout en haut du monde (Long Way North) Director: Rémi Chayé; France, Denmark
La Tortue Rouge (The Red Turtle) Director: Michael Dudok de Wit; France, Belgium

Best Character Animation in a Feature Film Production
Ethel & Ernest Director: Roger Mainwood; United Kingdom
La Jeune fille sans mains (The Girl without Hands) Director: Sébastien Laudenbach; France
La Tortue Rouge (The Red Turtle) Director: Michael Dudok de Wit; France, Belgium

Best Background & Character Design in a Feature Film Production
Ethel & Ernest Director: Roger Mainwood; United Kingdom
Psiconautas, los niños olvidados (Birdboy, the Forgotten Children) Director: Pedro Rivero, Alberto Vázquez; Spain
Tout en haut du monde (Long Way North) Director: Rémi Chayé; France, Denmark

Best Soundtrack in a Feature Film Production
Ma vie de courgette (My Life as a Zucchini) Director: Claude Barras; Switzerland, France
Tout en haut du monde (Long Way North) Director: Rémi Chayé; France, Denmark
La Jeune fille sans mains (The Girl without Hands) Director: Sébastien Laudenbach; France

Ethel & Ernest

Ethel & Ernest