Connect with us

‘Hipopotamy,’ ‘Seth’s Dominion’ Top Ottawa Winners

Festivals and Events

‘Hipopotamy,’ ‘Seth’s Dominion’ Top Ottawa Winners

The official competition of the Ottawa International Animation Festival (OIAF) came to a close Saturday with the highly anticipated awards ceremony held at St. Brigid’s Centre for the Arts in the capital city. This year’s festival received 2,033 entries from 70 different countries, selecting 101 short films and 5 features — an additional 71 films screened out of competition.

The 2014 OAIF Jury for the Short Program was comprised of Claire Blanchet (Canada), Philip Hunt (U.K.) and Maria Tereschenko (Russia). The Animated Feature Film Competition Jury included David O’Reilly (Ireland), Patrice James (Canada) and Tom Warburton (U.S.) The Best Short Animation for Children Jury was Stephen Fortier, Jacob Bouse and David Cuevas. And the Jury for the Best Animation Series for Children comprised Anna Demarbre, Paige Robert and Callia Bouse.

2014 OIAF Winners

The Nelvana 2014 Grand Prize for Best Short Animation:
Hipopotamy by Piotr Dumala (Poland)

Honorable Mention:
Butter Ya’ Self by Julian Petschek (U.S.)

The 2014 Grand Prize for Best Animated Feature:
Seth’s Dominion by Luc Chamberland (Canada)

The 2014 Canadian Film Institute Award for Best Canadian Animation:
1000 Plateaus (2004-2014) by Steve Woloshen

Honorable Mentions:
Soif by Michele Cournoyer
Mtl Rush by Matthieu Guimond

Sony Pictures Animation Public Prize:
We Can’t Live Without Cosmos by Konstantin Bronzit (Russia)

Best Narrative Short Animation:
Marilyn Myller by Mikey Please (U.K./U.S.)

Honorable Mention:
Phantom Limb by Alex Grigg (U.K./Australia)

Best Laika Experimental/Abstract Animation:
Eager by Allison Schulnik (U.S.)

Honorable Mention:
Totem by Caleb Wood (U.S.)

Walt Disney Award for Best Graduation Animation:
Things Don’t Fit by Tim Divall (U.K.)

Honorable Mentions:
Somewhere by Nicolas Menard (U.K.)
Crazy Little Things by Onohana (Japan)

Best Undergraduate Animation:
Lesley the Pony Has an A+ Day by Christian Larrave (U.S.)

Best High School Animation:
Priorities by Gints Zilbalodis (Latvia)

Honorable Mention:
Dance of Death by Choi Ye Won, Lee Young Guen & Park So Young (S. Korea)

Best Animation School Showreel:
Rhode Island School of Design (U.S.)

Honorable Mention:
Tokyo School of the Arts (Japan)

Best Canadian Student Animation:
Soupe aux Carottes by Charles Lavoie, Concordia Univ.

Honorable Mentions:
Lucy & the Limbs by Edlyn Capulong, Sheridan Coll.
MTL Rush by Mathieu Guimond, Concordia Univ.

Best Promotional Animation:
Holland International Film Festival ‘2014 Festival Leader’ by Andreas Hykade (Germany/Netherlands)

Honorable Mention:
2013 Festival National du Film d’Animation ‘Fight!’ by Marc James Roels (Belgium/France)

Best Music Video:
Christopher Bono ‘Unity’ by Tobias Stretch (U.S.)

Honorable Mention:
James ‘Moving On’ by Ainslie Henderson (U.K.)

Best Animation Series for Adults:
Crime: The Animated Series by Sam Chou & Alix Lambert (U.S.)

Honorable Mention:
Heaven’s Countryland Part 1: Childhood Story of Kim Jong Un by David O’Reilly (U.S.)

Best Short Animation for Children:
Magic Time by Kine Aune (Norway)

Honorable Mentions:
Anatole’s Little Saucepan by Eric Montchaud (France)
The Fish-Tale Girl by Serhiy Melnichenko (Ukraine)

Best Animation Series for Children:
Les larmes due crocodile by Agnes Lecreux, Steven De Beul & Ben Tesseur (France)

Honorable Mentions:
Regular Show “The Last Laserdisc Player” by JG Quintel (U.S.)
The Scent of Carrots by Arnaud Demuynck & Remi Durin (France)

Hipopotamy / Seth's Dominion

Hipopotamy / Seth’s Dominion

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top