Best British Animated Character Race Is On

british-animation-awards-150

Wallace & Gromit, Paddington Bear and The Snowman are some of the popular animated characters competing against each other in a national poll to discover Britain’s Favorite Ever Animated Character as part of this year’s British Animation Awards (BAAs).

Compiled by members of the UK Animation Industry, the all-Brit shortlist contains a host of familiar faces from over the years to present day from TV, online and commercials. The British public is now being asked to pick their favorite in a poll run on the British Animation Awards Facebook page from February 20th through March 9. The winner will be announced at the British Animation Awards at the BFI Southbank on March 15.

“The UK is famed for its animation the world over,” says BAA Director Jayne Pilling. “This vote celebrates the illustrious heritage of cherished characters that have been created in the UK over the last few decades and highlights the wealth of creative talent that could disappear if the industry continues to decline.”

Britain’s Favorite Ever Animated Character

Britain’s Favorite Ever Animated Character

Characters on the shortlist include: Roobarb & Custard, Bagpuss, Wallace and Gromit, Danger Mouse, Penfold, Timmy (Timmy Time), The Snowman, Mr Benn, Paddington, Count Duckula, Morph, Super Ted, Postman Pat, Tiny Clanger, The Soup Dragon, Noggin the Nog, Uncle Nogbad, Lola (Charlie and Lola) and Peppa Pig. From commercials, Aleksandr Orlov the meerkat, and the Cresta Bear and from online Simon Tofield’s Web sensation Simon’s Cat.

Finalists for the jury-judged categories and the publicly-voted Children’s Choice Award of the British Animation Awards (BAAs) were also announced today.

For more info, visit. www.britishanimationawards.com

Full List of BAA Finalists

Best Short Film

All Consuming Love (Man in Cat)

  • Director: Louis Hudson
  • Produced by Dice Productions

Spin

  • Director: Max Hattler
  • Produced by Autour de Minuit and Max Hattler

A Morning Stroll

  • Director: Grant Orchard
  • Produced by Studio A.K.A

Best Long Form

The Itch of the Golden Nit

  • Director: Sarah Cox
  • Produced by Aardman Animations for Tate and CBBC

Maska

  • Director: Quay Brothers
  • Produced by the Polish Cultural Institute in London and Se-Ma-For Studios Poland

The Gruffalo’s Child

  • Director: Johannes Weiland and Uwe Heidshötter
  • Produced by Magic Light Pictures in association with Studio Soi

Best Preschool Series

Ben & Holly’s Little Kingdom: Acorn Day

  • Directors: Neville Astley and Mark Baker
  • Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Octonauts: The Blobfish Brothers

  • Director: Darragh O’Connell
  • Produced by Silvergate Media and Brown Bag Films for CBeebies

Peppa Pig: The New House

  • Director: Joris van Hulzen and Philip Hall
  • Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Children’s Choice

Bookaboo: Johnny Vegas

  • Directors: Lucy Goodman & Ian Emes
  • Produced by Happy Films for CITV

The Amazing World of Gumball: The Quest

  • Directors: Mic Graves & Ben Bocquelet
  • Produced by Cartoon Network, in association with Dandelion Studios, Boulder Media and Studio Soi for Cartoon Network

Peppa Pig: The New House

  • Director: Joris van Hulzen and Philip Hall
  • Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Best Children’s Series

The Amazing World of Gumball: The Quest

  • Directors: Mic Graves & Ben Bocquelet
  • Produced by Cartoon Network, in association with Dandelion Studios, Boulder Media and Studio Soi for Cartoon Network

Rastamouse: Da Missin’ Masterpiece

  • Director: Derek Mogford
  • Produced by The Rastamouse Company for CBeebies

Ask Lara: Oh No! B.O.!

  • Director: Mercedes Marro
  • Produced by Red Kite Productions for BBC Scotland

Best Mixed Media Children’s Series

Get Squiggling!: Cat Episode

  • Directors:  Mike Wyatt, Damian Hook and Adrian Hedley
  • Produced by Dot to Dot Productions Ltd for CBeebies

Baby Jake: Loves Tummy Sliding

  • Directors: Alan Shannon & Maddy Darrall
  • Produced by Darrall Macqueen Ltd for CBeebies

Bookaboo: Johnny Vegas

  • Directors: Lucy Goodman & Ian Emes
  • Produced by Happy Films for CITV

Best Music Video

Architeq: Into the Cosmos

  • Director: Darren Robbie
  • Produced by Chopsy Animation for Tirk Records

Liz Green: Displacement Song

  • Director: Kate Anderson
  • Produced by Dept A @ HSI London for Play It Again Sam

TV on the Radio: Second Song

  • Director: Mikey Please
  • Produced by Agile Films for Interscope Records 2011

Best Commercial: 3D

Kia Soul: This or That

  • Director: Antoine Bardou-Jacquet
  • Produced by Partizan/ Framestore for David & Goliath, Los Angeles

Statoil: Goodnight

  • Director: David Prosser
  • Produced by Studio A.K.A for McCann, Oslo

Coca-Cola: Siege

  • Directors: Fx & Mat
  • Produced by Nexus/Framestore for Wieden + Kennedy

Best Commercial: 2D

Irn Bru: Pied Piper

  • Director: Dennis Sisterson
  • Produced by Sherbet for the Leith Agency

Toyota: Auto Biography

  • Director: Julia Pott
  • Produced by Saatchi + Saatchi, LA

Tempo: Bike

  • Director: Vida Vega
  • Produced by Film Club Productions for Publicis, London

Best Commercial: Stop Motion

Nokia:Dot

  • Director: Sumo Science
  • Produced at Aardman Animations for Wieden + Kennedy

Back to the Start

  • Director: Johnny Kelly
  • Produced by Nexus Productions for CAA and Chipotle

Knife Crime Animation

  • Director: Vicki Haworth & Harriet Buckley
  • Produced by ink.digital with MTP for the Leith Agency

Best Film/TV Graphics

Zurich Connects Idents: The Bill

  • Director Chris Ketchell
  • Produced by Not to Scale for Publicis, London

BBC Winter Olympics: Trail

  • Director: Marc Craste
  • Produced by Studio A.K. A

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1: The Tale of the Three Brothers

  • Directors: Ben Hibon & David Yates
  • Produced by Framestore/Warner Bros. Pictures & Heyday Films

Best Student Film

The Eagleman Stag

  • Director: Mikey Please
  • Produced at the Royal College of Art

I’m Fine Thanks

  • Director: Eamon O’Neill
  • Produced at the Royal College of Art

Thursday

  • Director: Mathhias Hoegg
  • Produced at the Royal College of Art

Best Commissioned Animation

Nokia: Gulp

  • Director Sumo Science
  • Produced by Aardman Animations for Wieden + Kennedy

Meth Project

  • Directors: Kristian Andrews, Grant Orchard and Steve Small
  • Produced by Studio A.K.A for Organic Inc.