Connect with us

‘April,’ ‘Cosmos’ Top Annecy Awards

Festivals and Events

‘April,’ ‘Cosmos’ Top Annecy Awards

Another Annecy festival is in the books, with the announcement of the awards for the 2015 edition of the animation festival in France.

The feature film April and the Extraordinary World won the Cristal Award for a feature film, while Konstantin Bronzit’s We Can’t Live Without Cosmos won the Cristal for a Short Film — one of two honors the Russian filmmaker’s entry won.

The full list of winners follows:

Cristal Awards

  • Cristal for a Feature Film: April and the Extraordinary World — Franck Ekinci, Christian Desmares; France, Canada, Belgium
  • Cristal for a Short Film: We Can’t Live Without Cosmos — Konstantin Bronzit, Russia
  • Cristal for a TV Production: Hello World!, “Long-Eared Owl” — Éric Serre, France
  • Cristal for a Commissioned Film: Rotary, “Fateline” — Suresh Eriyat, India
  • Cristal for a Graduation Film: My Dad — Marcus Armitage, United Kingdom

Feature Films

  • Jury Award: Sarusuberi: Miss Hokusai — Keiichi Hara, Japan
  • Audience Award: Long Way North — Rémi Chayé, Denmark, France

Short Films

  • Jury Award: The Master — Riho Unt, Estonia
  • Jean-Luc Xiberras Award for a First Film: Guida — Rosana Urbes, Brazil
  • Jury Distinction and Audience Award: World of Tomorrow — Don Hertzfeldt, United States

Animation Off-Limits

  • Off-Limits Award: Mynarski Death Plummet — Matthew Rankin, Canada

TV Films

  • Jury Award for a TV Series: Rita and Crocodile, “Fishing” — Siri Melchior, Denmark, United Kingdom
  • Jury Award for a TV Special: The Mitten — Clémentine Robach, Belgium, France

Commissioned Films

  • Jury Award: NSPCC “Lucy and the Boy” — Yves Geleyn, United Kingdom

Graduation Films

  • Jury Award: Edmond — Nina Gantz, United Kingdom
  • Jury Distinction: Brume, cailloux et métaphysique — Lisa Matuszak, France

Special Prizes

  • Festivals Connexion Award – Région Rhône-Alpes with Lumières Numériques: In Deep Waters — Sarah Van Den Boom, France, Canada
  • Jury Junior Award for a Graduation Film: Roadtrip
 — Xaver Xylophon, Germany
  • Jury Junior Award for a Short Film: We Can’t Live Without Cosmos — Konstantin Bronzit, Russia
  • Fipresci Award: Teeth — Daniel Gray, Tom Brown, United States, Hungary, United Kingdom
  • Fipresci Award – Special Distinction: Guida — Rosana Urbes, Brazil
  • André Martin Award for a French Feature Film: Conversation animée avec Noam Chomsky — Michel Gondry, France
  • André Martin Award for a French Short Film: Rhizome — Boris Labbé, France
  • André Martin Award – Distinction for a French Short Film: Yùl and the Snake — Gabriel Harel, France
  • Gan Foundation Support for Distribution for a Work in Progress: My Life as a Zucchini — Claude Barras, France, Switzerland
  • Best Original Music Award for a Short Film, sponsored by the SACEM: Dissonance — Till Nowak, Germany; Music: Olaf Taranczewski, Frank Zerban
  • CANAL+ Creative Aid Award for a Short Film: Edmond — Nina Gantz, United Kingdom
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top