Connect with us

Animafest Zagreb Children’s, World Panorama Selections Announced

The Fruits of Clouds

Festivals and Events

Animafest Zagreb Children’s, World Panorama Selections Announced

The World Festival of Animated Films – Animafest Zagreb has revealed its selections in the Films for Children Competition and World Panorama programs for the 2018 edition, taking place in Croatia June 4-9.

An international selection of 44 films will anchor Animafest’s Children and Youth Program. The films were chosen by media psychologist Martina Peštaj, the editor of Children and Youth Programming with Radio Television Slovenia, who sorted the entries into four age groups (4-7, 7-10, 10-14 and 14+).

The World Panorama is a diverse, non-competitive selection of original and innovative titles that cross the boundaries of animation. It will showcase 30 films (15 by student and 15 by professional authors) from 22 countries.

FILMS FOR CHILDREN COMPETITION 1 (AGE 4 – 7)
ANT, Julia Ocker (Germany / 2017 / 03:37)
BOXI: IN THE NATURE, Béla Klingl (Hungary / 2017 / 04:21)
DRAGON SLEDGE, Evgeniya Jirkova (Russia / 2017 / 02:30)
GROWTH, Marta Kwasniewska (United Kingdom / 2017 / 02:20)
KOYAA – WILD SUNBED, Kolja Saksida (Slovenia / 2017 / 02:45)
NUTZ, Denis Alenti (Croatia / 2018 / 02:21)
PATCHWORK MOLE, Angela Steffen (Germany / 2017 / 03:53)
PRINCE KI-KI-DO; WINTER STORY, Grega Mastnak (Slovenia / 2017 / 05:00)
SMALL FOREST STORIES, Veronika Fedorova (Russia / 2017 / 03:11)
THE SWIMMING LESSON, Tatyana Okruzhnova (Russia / 2017 / 03:00)
WINGS FOR CROCODILE, Ivana Guljasevic (Croatia / 2018 / 04:40)

FILMS FOR CHILDREN COMPETITION 2 (AGE 7 – 10)
6:1, Sergei Ryabov (Russia / 2018 / 02:53)
CICADA, Gabriela Borregales (United States / 2018 / 03:57)
KING MATHEUS, Katarina Nikolov (Slovenia / 2017 / 10:35)
STRENGTH IN NUMBERS, Anais Sorrentino (France, Belgium / 2017 / 06:51)
THE BOY AND THE RACCOON, Yereum Cho, Jinsun Choi, Suyeon Kang, Eunha Ko (South Korea / 2017 / 05:05)
THE FRUITS OF CLOUDS, Katerina Karhánková (Czech Republic / 2017 / 10:00)
THE HUNGRY LITTLE WOLF, Arnaud Demuynck (France, Belgium / 2017 / 08:46)
WHITE CROW, Miran Miošić (Croatia / 2018 / 09:00)

FILMS FOR CHILDREN COMPETITION 3 (AGE 10 – 14)
ANIMAL LAUGHING, Aurore Peuffier (France / 2017 / 03:00)
EXAM STRESS: SYRIAN STYLE, Raj Yagnik (United Kingdom, Syria / 2017 / 02:30)
FLIPPED OUT, Jae Bae (United States / 2017 / 05:41)
FUNNY FISH, Krishna Chandran A. Nair (France, Switzerland / 2017 / 06:20)
GELATO – SEVEN SUMMERS OF ICE CREAM LOVE, Daniela Opp (Germany / 2017 / 2:18)
GYPSY TALES / HOW WAS MAN CREATED, Mária Horváth (Hungary / 2017 / 07:00)
HURRY UP, HEROLD!, Francie Liebschner (Germany / 2017 / 08:00)
JEFF, Britt Raes (Belgium / 2018 / 01:31)
LES PIONNIERS DE L’UNIVERS, Benjamin Bernon, Clémentine Courbin, Matthieu Guevel, Anthony Rege, Jérôme Vanbeneden (France / 2017 / 05:21)
METAMORPHOSIS, Jane Carmen Oliveira (Brazil / 2017 / 05:22)
PEANUT BUTTER AND JERRY, Shellie Leibensperger (United Kingdom / 2017 / 03:10)
THE CURVE OF YOUR EYES ENCIRCLES MY HEART, Nicolas Rolland (France / 2017 / 03:00)
VERY WET NIGHT AT THE MUSEUM, Milan Trenc (Croatia / 2017 / 07:30)

FILMS FOR CHILDREN COMPETITION 4 (AGE 14+)
BIRDLIME, Evan DeRushie (Canada / 2017 /10:52)
BURN OUT, Cécile Carre (France, United Kingdom / 2017 / 04:15)
COMPARTMENTS, Daniella Koffler, Uli Seis (Germany, Israel / 2017 / 15:00)
CREATION, Yulia Baygulova (Russia / 2017 / 06:03)
LATE AFTERNOON, Louise Bagnall (Ireland / 2017 / 09:23)
LIVELY AIR, Pierre Grillère (France / 2017 / 03:00)
MATINS, Axel De Lafforest (France / 2017 / 03:00)
THE EEL, THE WEASEL AND THE VULTURE, Suki (France / 2017 / 04:40)
TWO BALLOONS, Mark C. Smith (United States / 2017 / 09:08)
USEFULNESS, Amaury Brun (France / 2017 / 03:00)
WANDA, Denise Hauser (Norway / 2018 / 12:32)
WINDS OF SPRING, Keyu Chen (Canada / 2017 / 06:07)

WORLD PANORAMA
A TABLE GAME, Nicolás Petelski Mesón (Estonia, Spain / 2017 / 03:53)
A VISIT, Parissa Mohit (Canada / 2018 / 12:18)
AN ISLAND, Rory Byrne (Ireland / 2017 / 12:50)
BALLERINA, Steven Subotnick (United States / 2017 / 04:30)
BETWEEN US TWO, Wei Keong Tan (Singapore / 2017 / 05:03)
BLIND MICE, Nicholas D’Agostino (United States / 2017 / 09:00)
CHILDLINE – NSPCC, Moth Studio (United Kingdom / 2017 / 02:28)
COYOTE, Lorenz Wunderle (Switzerland / 2017 / 09:55)
HELL GATE, Ilhyun Kim (South Korea / 2018 / 09:47)
HORS SAISON, Nicolas Capitaine, Céline Desoutter, Lucas Durkheim, Léni Marotte (France / 2017 / 06:07)
IN OUR SKIN, Rosa Beiroa (United Kingdom / 2017 / 03:55)
JASON’S SENTENCE, Elyse Kelly (United States / 2017 / 02:25)
LOTUS LANTERN, Xingpei Shen (China, United States / 2017 / 06:30)
LOVE HE SAID, Ines Sedan (France / 2018 / 05:40)
MONSTER DON’T EXIST, Ilaria Angelini, Luca Barberis Organista, Nicola Bernardi (Italy / 2017 / 03:23)
MUSICAL TRAUMAS, Miloš Tomić (Serbia / 2018 / 10:23)
OASIS, Daria Kashcheeva (Czech Republic / 2018 / 02:26)
OLIVIER, Armelle Mercat (France / 2018 / 11:30)
ONCE IN THE FIELDS OF BOREDOM, Teele Strauss (Estonia / 2017 / 05:20)
PREY, Dal Park (United Kingdom / 2018 / 02:12)
REGRETS, Petra Stipetic (Germany / 2018 /02:33)
RE-VUE, Dirk de Bruyn (Australia / 2018 / 05:58)
THE ORIGIN OF SOUND, Paul Driessen, Toon Loenders (Belgium, Netherlands / 2018 / 13:15)
THE WALKER, Frédéric Hainaut (Belgium / 2017 / 11:18)
UTOPIA NOW, Remo Rauscher (Austria / 2017 / 04:44)
VERMIN, Jeremie Becquer (Denmark / 2018 / 06:00)
VOYAGERS, Gauthier Ammeux, Valentine Baillon, Benjamin Chaumeny, Alexandre Dumez, Lea Finucci, Marina Roger (France / 2017 / 07:33)
WHAT’S IN YOUR MIND?, Jo Ying Lee (Taiwan /2017 / 02:20)
WOO-HOO!, David Stumpf (Slovakia / 2018 / 06:39)
WORLD OF TOMORROW EPISODE TWO: THE BURDEN OF OTHER PEOPLE’S THOUGHTS, Don Hertzfeldt (United States / 2018 / 23:00)

The World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

The World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People’s Thoughts

The Fruits of Clouds

The Fruits of Clouds

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top