Connect with us

46th Annie Award Nominations Announced

Annie Awards

Festivals and Events

North America

46th Annie Award Nominations Announced

The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced nominations today for its 46th Annual Annie Awards, recognizing the year’s best in the field of animation. The Annies cover 36 categories, including Best Animated Feature,

Best Animated Feature-Independent, Special Productions, Commercials, Short Subjects, Student Films and Outstanding Individual Achievements, as well as the honorary Juried Awards.

“From over 1,600 submissions, our committees have made a great selection of nominees this year. A wide choice of animation techniques, a broad selection of subjects, increasingly creative designs and an encompassing representation of films from other countries and various points of view is going to make this year’s Annie Awards an ever more diversified event,” said ASIFA-Hollywood Executive Director, Frank Gladstone. “Membership voting begins January 1. Looking at the slate of nominees, I think this year’s decisions will be extraordinary.”

The winners will be announced at a black tie ceremony on Saturday, February 2, 2019 at UCLA’s Royce Hall.

The Juried Award winners and select category nominees follows.For a complete list of nominations, please visit www.annieawards.org/nominees.

Juried Awards
Winsor McCay Award (selected by the ASIFA-Hollywood Board of Directors for their exemplary industry careers)
– Academy Award-winning director, animator and art director, Ralph Eggleston.
Frank Braxton (posthumously), the first African-American animator, animation           director and guild president
– Casting director, voice director and voice actress Andrea Romano
June Foray Award: Veteran animator Adam Burke (posthumously), for his significant and benevolent impact on the animation community.

Ub Iwerks Award: Ton Roosendaal, Dutch software developer and film producer, for Blender Open Source Animation Software.
Certificate of Merit: To dedicated ASIFA volunteer Jason Jones.

Best Animated Feature
Early Man (Aardman Animations)
Incredibles 2 (Pixar)
Isle of Dogs (Fox Searchlight/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures)
Ralph Breaks the Internet (Disney)
Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation).

Best Animated Feature-Independent
This Magnificent Cake! (Beast Animation, Vivement Lundi!, Pedri Animation)
MFKZ (Ankama/Studio 4ºC)
Mirai (Studio Chizu)
Ruben Brandt, Collector (Hungarian National Film Fund)
Tito and the Birds (Bits Productions, Split Studio)

Best Animated Special Production
Back to the Moon (Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios)
Mary Poppins Returns (Walt Disney Studios)
The Emperor’s Newest Clothes (HBO / Starburns Industries)
The Highway Rat (Magic Light Pictures)
Best Animated Short Subject
Grandpa Walrus (Caïmans Productions)
Lost & Found (Wabi Sabi Studios)
SOLAR WALK (Nørlum)
Untravel (Production: Film House Baš Čelik, Serbia Co-production: BFilm, Bratislava / Your Dreams Factory, Bratislava)

Best Virtual Reality Production
Age of Sail (Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures)
Battlescar (AtlasV)
Crow: The Legend (Baobab Studios)
Mind Palace (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH)
Moss (Polyarc)

Best Animated Television/Broadcast Commercial
Goldfish at the Fair (Stoopid Buddy Stoodios)
Greenpeace ‘There’s a Rang-Tan In My Bedroom’ (Passion Animation Studios)
Grinch / 40 / Olympics Spot (Illumination)
JD.com, ‘Joy and Heron’ (Passion Pictures)
The Fearless Are Here (Nexus Studios)

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
Ask the StoryBots (JibJab Bros. Studios for Netflix)
Dinotrux: Supercharged (DreamWorks Animation Television)
Hey Duggee (Studio AKA)
PJ Masks (FrogBox, Entertainment One)
Tumble Leaf (Amazon Studios and Bix Pix Entertainment)

Best Animated Television/Broadcast Production For Children
Hilda (Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks)
Kung Fu Panda: The Paws of Destiny (DreamWorks Animation Television)
Little Big Awesome (Amazon Studios)
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon Animation Studio)
Tales of Arcadia: Trollhunters (DreamWorks Animation Television)

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
Big Mouth (Netflix)
Bob’s Burgers (20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment)
BoJack Horseman (Tornante Productions, LLC for Netflix)
Human Kind Of (Cartuna, Facebook Watch)
The Venture Bros. (Adult Swim / Titmouse, Inc.)

Best Student Film
A Blink of An Eye Anke Kletsch
Best Friend Luce Grosjean
FACING IT Sam Gainsborough
Hors Piste Luce Grosjean
Sister Siqi Song

Character Animation in an Animated Feature Production
“Early Man”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Character Animation in a Live Action Production
“Avengers: Infinity War”
“Christopher Robin”
“Mary Poppins Returns”
“Paddington 2”
“The Nutcracker and the Four Realms”

Character Animation in a Video Game
“God of War”
“GRIS”
“Marvel’s Spider-Man”
“Moss”
“Shadow of The Tomb Raider”

Character Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Age of Sail”
“Niko and the Sword of Light”
“Rapunzel’s Tangled Adventure”
“The Adventures of Rocky and Bullwinkle” (two nominations)

Character Design in an Animated Feature Production
“Incredibles 2”
“Mary Poppins Returns”
“Next Gen”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Directing in an Animated Television / Broadcast Production
“Ask the StoryBots,” Evan Spiridellis; episode: “What Is Electricity?”
“Disney Mickey Mouse,” Eddie Trigueros; episode: “Feed the Birds”
“Niko and the Sword of Light,” Sung Jin Ahn; episode: “The Thorn of Contention”
“SuperMansion,” Nick Simotas; episode: “Sympathy For Black Saturn”
“Tales of Arcadia: 3Below,” Guillermo del Toro and Rodrigo Blaas; episode: “Terra Incognita Part One”

Directing in an Animated Feature Production
“Early Man,” Nick Park
“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation,” Genndy Tartakovsky
“Incredibles 2,” Brad Bird
“Ralph Breaks The Internet,” Rich Moore and Phil Johnston
“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Rodney Rothman and Peter Ramsey

Music in an Animated Television / Broadcast Production
“Back to the Moon,” Mathieu Alvado
“Disney Mickey Mouse,” Christopher Willis
“Elena of Avalor,” Tony Morales, John Kavanaugh, Craig Gerber, Silvia Olivas, Rachel Ruderman
“Tangled: The Series,” Alan Menken, Glenn Slater, Kevin Kliesch
“The Tom and Jerry Show,” Vivek Maddala

Music in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch,” Danny Elfman, Tyler The Creator
“Early Man,” Harry Gregson-Williams, Tom Howe
“Incredibles 2,” Michael Giacchino
“Ralph Breaks The Internet,” Henry Jackman, Alan Menken, Phil Johnston, Tom MacDougall, Dan Reynolds
“Smallfoot,” Heitor Pereira, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick

Production Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Age of Sail”
“Disney Mickey Mouse”
“Little Big Awesome”
“Niko and the Sword of Light”
“The Adventures of Rocky and Bullwinkle”

Production Design in an Animated Feature Production
“Early Man”
“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation”
“Isle of Dogs”
“Mary Poppins Returns”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production
“Ben 10”
“Big Hero 6: The Series”
“Disney Mickey Mouse”
“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles”
“Star vs. The Forces of Evil”

Storyboarding in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch”
“Incredibles 2” (two nominations)
“Mary Poppins Returns”
“Ralph Breaks The Internet”

Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
“BoJack Horseman,” Will Arnett
“F is for Family,” Debi Derryberry
“Pete the Cat,” Juliette Donenfeld
“Skylanders Academy,” Patrick Warburton
“Unikitty,” Tara Strong

Voice Acting in an Animated Feature Production
“Early Man,” Eddie Redmayne
“Incredibles 2,” Holly Hunter
“Isle of Dogs,” Bryan Cranston
“Next Gen,” Charlyne Yi
“Ralph Breaks The Internet,” Sarah Silverman

Writing in an Animated Television / Broadcast Production
“Big Mouth”
“Craig of the Creek”
“Hilda”
“Star vs. The Forces of Evil”
“We Bare Bears”

Writing in an Animated Feature Production
“Incredibles 2”
“Mirai”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”
“Teen Titans Go! to the Movies”

Editorial in an Animated Television / Broadcast Production
“Big Hero 6: The Series”
“Puppy Dog Pals”
“Tales of Arcadia: 3Below”
“The Epic Tales of Captain Underpants”

Editorial in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch”
“Incredibles 2”
“Ralph Breaks The Internet”
“Ruben Brandt, Collector”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top