Connect with us

45th Daytime Emmy Award Nominees Announced

All Hail King Julien: Exiled

Festivals and Events

45th Daytime Emmy Award Nominees Announced

Nominations for the Television Academy’s  45th Daytime Emmy Awards were announced Wednesday on CBS show The Talk. While ABC’s long-running soap opera titan General Hospital made the biggest splash with 26 nominations, DreamWorks Animation Television’s All Hail King Julien and its Exiled addendum came out on top of the Animated Program categories with a combined seven nods. This helped Netflix score as the top outlet, with 28 nominations throughout the animation and related categories.

The 2018 Daytime Emmys will be awarded Sunday, April 29 at the Pasadena Civic Auditorium in SoCal, and live-streamed on Facebook, Twitter, and the Academy’s Emmy Online site. The Creative Arts ceremony will be held the Friday before. This year’s Lifetime Achievement honorees are actors Bill Hayes and Susan Seaforth Hayes, and producers Sid and Marty Krofft.

The animation and related category nominees are:

Outstanding Preschool Children’s Animated Series
If You Give A Mouse A Cookie (Amazon)
Nature Cat (PBS)
Peg+Cat (PBS)
The Stinky & Dirty Show (Amazon)
Tumble Leaf (Amazon)

Outstanding Children’s Animated Series
Lost in Oz (Amazon)
SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)
The Mr. Peabody & Sherman Show (Netflix)
Trollhunters (Netflix)
Wild Kratts (PBS)

Outstanding Special Class Animated Program
DuckTales: Woo-oo! (Disney XD)
All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
Octonauts: Operation Deep Freeze (Disney Junior)
Puss In Book: Trapped in an Epic Tale (Netflix)
A StoryBots Christmas (Netflix)

Outstanding Interactive Media Enhancement to a Daytime Program or Series
Annedroids (Amazon)
DreamWorks Voltron Legendary Defender (Netflix)
Fruit Ninja Frenzy Force (YouTube RED)
Jeopardy! (SYNDICATED)
Sesame Street – sesamestreetincommunities.org
A StoryBots Christmas – StoryBots.com (Netflix)

Outstanding Interactive Media – Original Daytime Program or Series
ASTEROIDS! (Oculus Rift, Samsung Gear VR, Google Daydream, HTC Vive, Sony PSVR)
Design Squad (PBS)
I’m with the Banned (Viceland)
Manifest 99 – manifest99.com
Son of Jaguar (Google Spotlight Stories/YouTube.com)

Outstanding Performer in an Animated Program
Christopher Diamantopoulos as Master Eon, Skylanders Academy (Netflix)
Tom Kenny as SpongeBob SquarePants, SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)
Tress MacNeille as Aprilcot, Madame Blueberry, Junior Asparagus, Lisa Asparagus, Night Pony; VeggieTales in the City (Netflix)
Andy Richter as Mort, Grammy Mort, Smart Mort; All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
John Tartaglia as Splash & Mrs. Tidy, Splash and Bubbles (PBS)

Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Blaze and the Monster Machines (Nickelodeon)
Elena of Avalor (Disney Channel)
Puppy Dog Pals (Disney Junior)
Sunny Day (Nickelodeon)
Tangled: The Series (Disney Channel)

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program
Doc McStuffins (Disney Junior)
Octonauts (Disney Junior)
Peg+Cat (PBS)
A StoryBots Christmas (Netflix)
Vampirina (Disney Junior)

Outstanding Writing in an Animated Program
All Hail King Julien (Netflix)
Elena of Avalor (Disney Channel)
The Loud House (Nickelodeon)
Trollhunters (Netflix)
Welcome to the Wayne (Nickelodeon)

Outstanding Directing in an Animated Program
Danger & Eggs (Amazon)
Mickey Mouse (Disney Channel)
The Loud House (Nickelodeon)
The Mr. Peabody & Sherman Show (Netflix)
Niko and the Sword of Light (Amazon)

Outstanding Directing in a Preschool Animated Program
The Stinky & Dirty Show (Amazon)
A StoryBots Christmas (Netflix)
Through the Woods (Curious World)
Tumble Leaf (Amazon)
Vampirina (Disney Junior)

Outstanding Sound Mixing in and Animated Program
The Adventures of Puss in Boots (Netflix)
All Hail King Julien (Netflix)
All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
Dragons: Race to the Edge (Netflix)
Lost in Oz (Amazon)

Outstanding Sound Mixing in a Preschool Animated Program
Beat Bugs: All Together Now (Netflix)
Dinotrux (Netflix)
If You Give A Mouse a Cookie (Amazon)
Pete the Cat: A Groovy New Year (Amazon)
Rusty Rivets (Nickelodeon)
The Stinky & Dirty Show (Amazon)

Outstanding Sound Editing in an Animated Program
The Adventures of Puss in Boots (Netflix)
All Hail King Julien (Netflix)
All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures (Disney XD)
Marvel’s Spider-Man (Disney XD)
Trollhunters (Netflix)

Outstanding Sound Editing in a Preschool Animated Program
Beat Bugs: All Together Now (Netflix)
Click Clack Moo: Christmas at the Farm (Amazon)
Dinotrux (Netflix)
If You Give A Mouse a Cookie (Amazon)
Mickey and the Roadster Racers (Disney Junior)
A StoryBots Christmas (Netflix)
The Stinky & Dirty Show (Amazon)

  • Buddy Thunderstuck (Netflix) was also nominated in the Art Direction/Set Decoration/Scenic Design and  Outstanding Cinematography categories.

The winners for Outstanding Individual Achievement in Animation for 2018 are:

Marie Thorhauge Torslev
Production Designer Through the Woods (Curious World)

Steve C. Meyers
Background Layout Artist, Puppy Dog Pals (Disney Junior)

Tom Caulfield
Storyboard Artist, Tangled: The Series (Disney Channel)

Michelle Park
Color Designer, Star vs. the Forces of Evil (Disney XD)

Robyn Yannoukos
Colorist, Tumble Leaf (Amazon)

All Hail King Julien: Exiled

All Hail King Julien: Exiled

Comments

More in Festivals and Events

Newsletter


Recent Posts

Featured Trailers

Could not generate embed. Please try it again.

To Top