2017 Kidscreen Awards Winners Announced

2017-Kidscreen-Awards-150

The Kidscreen Summit has presented some very special Valentine’s to deserving kids’ entertainment titles, as the annual Kidscreen Awards ceremony was celebrated Tuesday night.

Hosted by comedian Darrin Rose and sponsored by the Canada Media Fund, this year’s honorees were determined by two panels of industry judges. In the Best Animated Series categories, the winners were Doc McStuffins and Sarah & Duck (Preschool), We Bare Bears (Kids) and Bob’s Burgers (Tweens/Teens, also Best in Class).

Animated projects were also well represented in Best in Class, Best New Series and Best One-Off categories, including Nina’s World, Dot., Peg + Cat, Shaun the Sheep and The Deep. In the Creative Talent category, Clangers won Best Animation, We Bare Bears took Best Writing, Bob’s Burgers won Best Voice Talent and Stick Man scored a triple with Best Directing, Music and Design. Netflix was declared Channel of the Year.

2017 Kidscreen Awards Winners

PROGRAMMING—PRESCHOOL
Best in Class: Nina’s World (Sprout)
Best New Series: Dot. (The Jim Henson Company/CBC/Industrial Brothers)
Best Animated Series: Doc McStuffins (Disney Junior/Brown Bag Films) AND Sarah & Duck (Karrot Entertainment/CBeebies/BBC Worldwide)
Best Non-Animated or Mixed Series: Sesame Street (Sesame Workshop)
Best One-Off, Special or TV Movie: Peg + Cat (The Fred Rogers Company/9 Story Media Group)

PROGRAMMING—KIDS
Best in Class: Shaun the Sheep: The Farmer’s Llamas (Aardman Animations)
Best New Series: The Deep (DHX Media/A Stark Production)
Best Animated Series: We Bare Bears (Cartoon Network Studios)
Best Non-Animated or Mixed Series: Odd Squad (The Fred Rogers Company/Sinking Ship Entertainment)
Best One-Off, Special or TV Movie: Stick Man (Magic Light Pictures)

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS
Best in Class: Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television)
Best New Series: Raising Expectations (An Aircraft Pictures Production in association with Dolphin Entertainment)
Best Animated Series: Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television)
Best Non-Animated or Mixed Series: Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street (Amazon Studios)
Best One-Off, Special or TV Movie: L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables (Breakthrough Entertainment)

CREATIVE TALENT
Best Acting: Sol Soon Six (NRK Super)
Best Writing: We Bare Bears (Cartoon Network Studios)
Best Directing: Stick Man (Magic Light Pictures)
Best Animation: Clangers (Coolabi Productions/CBeebies/Smallfilms)
Best Voice Talent: Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television)
Best Music: Stick Man (Magic Light Pictures)
Best Design: Stick Man (Magic Light Pictures)

BROADCASTING
Channel of the Year: Netflix
Best Channel Design: Sprout
Best Programming Block: Sprout Sunny Side Up
Best Channel Website: PBS KIDS pbskids.org
Best On-Air Host or Hosting Team: Sprout Sunny Side Up — Carly Ciarrocchi, Tim Kubart, Kaitlin Becker, Emily Borromeo

DIGITAL—PRESCHOOL
Best Website: Dinosaur Train (The Jim Henson Company/Sparky Entertainment)
Best Web/App Series: Sesame Street Happy Birthday Songs (Sesame Workshop)
Best Learning App (Smartphone): Curious World (Houghton Mifflin Harcourt)
Best Learning App (Tablet): Pocoyo Playset: Let’s Move (Early Learning Collaborative/HITN/Zinkia Entertainment)
Best Game App (Smartphone): Curious World (Houghton Mifflin Harcourt)
Best Game App (Tablet): PBS Kids Games (PBS Kids)
Best eBook: Little Lunch: A Teacher’s Guide (Australian Children’s Television Foundation)
Best Streaming Video Platform: Toca TV (Toca Boca)
Best Tablet: LeapFrog Epic (LeapFrog)

2017 Kidscreen Awards

2017 Kidscreen Awards