2017 Daytime Emmy Award Winners

emmy-award-150

The 44th Daytime Emmy Awards were held Sunday night at the Pasadena Civic Auditorium in southern California, presented by the Academy of Television Arts and Sciences. Hosted by actors Mario Lopez and Sheryl Underwood, this year’s celebration saw DreamWorks Animation’s Netflix Original Series Trollhunters as the big animation winner.

Guillermo del Toro’s modern fantasy epic did the studio’s 21 nominations proud, taking home four awards: a performance honor for Kelsey Grammer (“Blinky”), casting props for Mary Hidalgo and Ania O’Hare, the writing prize for Marc Guggenheim, and the award for directing in an animated program went to Rodrigo Blaas and del Toro.

These are on top of the Outstanding Individual Achievement in Animation awards given to animator Mike Chaffe and character designer Victor Maldonado at Friday’s Creative Arts ceremony.

Amazon’s Lost in Oz also performed well, scoring three awards: Outstanding Children’s Animated Program, and both the sound mixing and sound editing for animation honors.

A complete list of categories dedicated to animation or with animated projects nominated follows:

    44th Daytime Emmy Awards

OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN’S SERIES
WINNER: Sesame Street | HBO
Executive Producer Carol-Lynn Parente; Senior Producer Benjamin Lehman; Producers Mindy Fila Line, Stephanie Longardo; Coordinating Producer April Coleman
Bookaboo | Amazon
Dino Dan: Trek’s Adventures | Nickelodeon
Mutt & Stuff | Nickelodeon
Sunny Side Up | Sprout

OUTSTANDING CHILDREN’S OR FAMILY VIEWING SERIES
WINNER: Give | NBC
Executive Producers Robert Friedman, Kate Kenny, Anthony Melikhov, Dave Morgan, Gary Reeves, Maria Simone, Pete Sniderman, Blair Underwood, Chad Warren; Co-Executive Producers Jenna Bush Hager, Kate Chumley, Tommy Morgan, Mike Powers, Dan Solomon, Liz Yale Marsh; Producer Erin Glass
Annedroids | Amazon
Odd Squad | PBS
This Just In | POP TV
Xploration DIY Sci | Syndicated

OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
WINNER: The Snowy Day | Amazon
Executive Producers Ann Austen, Laurence Fishburne, Deborah Pope, Irene Sherman, Helen Sugland, Chris White Producers Jamie Badminton, Tom Jordan
Ask the StoryBots | Netflix
Peg+Cat | PBS
Tumble Leaf | Amazon
Wallykazam! | Nickelodeon

OUTSTANDING CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
WINNER: Lost in Oz: Extended Adventure | Amazon
Executive Producers Kallan Kagan, Abram Makowka, Darin Mark, Jared Mark, Mark Warshaw; Executive Producers Flaunt Productions Jack Liang, Andrew Pearce, Richard Scott, Shuzo John Shiota; Supervising Producer Ken Duer; Senior Producer Dan Mokriy; Producers Sean McAlear, Amy Paterson, Therese Trujillo; Line Producer Sarah Cortina
Milo Murphy’s Law | Disney Channel
Dragons: Race to the Edge | Netflix/Dreamworks Animation
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures | Disney XD
The Mr. Peabody & Sherman Show | Netflix/Dreamworks Animation

OUTSTANDING SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM
WINNER: Taking Flight | www.takingflightfilm.com
Producer Brandon Oldenburg
The Boy Who Learned to Fly | YouTube.com
A Love Story | YouTube.com
Octonauts | Disney Junior
Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation

OUTSTANDING INTERACTIVE-ENHANCEMENT TO A DAYTIME PROGRAM OR SERIES
Ask the StoryBots – Companion App and StoryBots Classroom | Netflix
Co-Creators / Chief Creative Officers Evan Spiridellis, Gregg Spiridellis
Cyberchase: Save the Park! | PBS
The Dr. Oz Show | SYNDICATED
Nickelodeon’s Ultimate Halloween Haunted House 360 Challenge | Nickelodeon
Odd Squad | PBS
Peg+Cat | PBS

OUTSTANDING INTERACTIVE MEDIA – ORIGINAL DAYTIME CONTENT
WINNER: Invasion!
Oculus Rift, Gear VR, HTC Vive, Sony PSVR, Google Daydream
Daily Burn 365
Design Squad
Mission US: The Presidents

OUTSTANDING PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM
WINNER: Kelsey Grammer, as Blinky
Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation

Danny Jacobs, as King Julien, Pancho
All Hail King Julien | Netflix/Dreamworks Animation
Kate McKinnon, as Squeeks
Nature Cat | PBS
Andy Richter, as Mort, Smart Mort, Morticus Khan, Ted
All Hail King Julien | Netflix/Dreamworks Animation
Rick Zieff, as Spike
The Tom & Jerry Show | WarnerBrothers.com

OUTSTANDING CASTING FOR AN ANIMATED SERIES OR SPECIAL
WINNER: Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation
Casting By Mary Hidalgo, Ania O’Hare, CSA
Bubble Guppies | Nickelodeon
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures | Disney XD
Lost in Oz: Extended Adventure | Amazon
The Snowy Day | Amazon

OUTSTANDING WRITING IN A PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM
WINNER: Beat Bugs | Netflix
Writers Joshua Mapleston, Cleon Prineas, Josh Wakely
Peter Rabbit | Nickelodeon
Bubble Guppies | Nickelodeon
Octonauts | Disney Junior
Justin Time GO! | Netflix
Doc McStuffins: Toy Hospital | Disney Junior

OUTSTANDING WRITING IN AN ANIMATED PROGRAM
WINNER: Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation
Writer Marc Guggenheim
All Hail King Julien | Netflix/Dreamworks Animation
Harvey Beaks | Nickelodeon
Milo Murphy’s Law | Disney Channel
Lost in Oz: Extended Adventure | Amazon

OUTSTANDING DIRECTING IN AN ANIMATED PROGRAM
WINNER: Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation
Directors Rodrigo Blaas, Guillermo del Toro
Little Big Awesome | Amazon
A Love Story | YouTube.com
The Mr. Peabody & Sherman Show | Netflix/Dreamworks Animation
Taking Flight | takingflightfilm.com

OUTSTANDING DIRECTING IN A PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM
WINNER: Tumble Leaf | Amazon
Director Drew Hodges
Ask the StoryBots | Netflix
Beat Bugs | Netflix
Peter Rabbit | Nickelodeon
The Snowy Day | Amazon

OUTSTANDING MAIN TITLE AND GRAPHIC DESIGN
WINNER: The Mind of a Chef | PBS
Director of Design Mike Houston; Graphic Artists Ryan Frost, Angelique Georges, Naoko Saito; Art Director Daniel de Graaf
Ask the StoryBots | Netflix
Beat Bugs | Netflix
Odd Squad | PBS
Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation

OUTSTANDING SOUND MIXING – ANIMATION
WINNER: Lost in Oz: Extended Adventure | Amazon
Foley Mixer Dicken Berglund, Tony Solis; Re-Recording Mixer Patrick Rodman, CAS
All Hail King Julien | Netflix/Dreamworks Animation
Dragons: Race to the Edge | Netflix/Dreamworks Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness | Nickelodeon
Trollhunters | Netflix/Dreamworks Animation

OUTSTANDING SOUND MIXING – PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM
WINNER: Sofia the First | Disney Junior
Re-Recording Mixers Timothy J. Borquez, Nicholas Gotten III
Ask the StoryBots | Netflix
Beat Bugs | Netflix
Dinotrux | Netflix/Dreamworks Animation
Peter Rabbit | Nickelodeon
The Snowy Day | Amazon
Tumble Leaf | Amazon

OUTSTANDING SOUND EDITING – ANIMATION
WINNER: Lost in Oz: Extended Adventure | Amazon
Sound Supervisors/Dialogue Producers Eric Paulsen, Patrick Rodman, CAS, James Scullion
The Adventures of Puss in Boots | Netflix/Dreamworks Animation
Dragons: Race to the Edge | Netflix/Dreamworks Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness | Nickelodeon
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures | Disney XD

OUTSTANDING SOUND EDITING – PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM
WINNER: Dinotrux | Netflix/Dreamworks Animation
Sound Editors Andrew Ing, DJ Lynch, Marc Schmidt; Sound Supervisors Roberto D. Alegria, Devon G. Bowman, Alfredo Douglas, Rob McIntyre, Monique Reymond; Dialogue Editor Shawn Bohonos
Ask the StoryBots | Netflix
Beat Bugs | Netflix
Tumble Leaf | Amazon
VeggieTales in the House | Netflix/Dreamworks Animation

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION
WINNER: The Snowy Day | Amazon
Music Supervisor Rossanna S. Wright; Music by Kris Bowers
Sofia the First | Disney Junior
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures | Disney XD
Pig Goat Banana Cricket | Nickelodeon
The Tom & Jerry Show | Cartoon Network

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
WINNER: “She’s Not Very Nice” Disney 7D | Disney XD
Music by Parry Gripp
“Dickinson Duet” Peg+Cat | PBS
“The Legend of Everfree” My Little Pony Equestria Girls: The Legend of Everfree | Netflix
“Sisi Ni Sawa” The Lion Guard | Disney Junior
“Morse Code” The Mr. Peabody & Sherman Show | Netflix/Dreamworks Animation

2017 Daytime Emmy Awards

2017 Daytime Emmy Awards

  • Emily Cruz

    I’m sorry, but if you receive the top honor in Casting, Writing AND Directing how do you not go on to win in Outstanding Animated Program? And how does a series with no other wins in any of the categories it is nominated for somehow take the top honor instead?

    • act01

      It’s because Outstanding Program has a much wider voting base within the Academy than each specialized award. Casting directors can’t vote in the sound category; picture editors can’t vote for best writer. All of these people are eligible to vote for best program, though.